Materiał siewny kwalifikowany, wytworzony z materiału bazowego, to najczystsza grupa nasion, które przeszły surową selekcję i spełniają wyśrubowane normy jakościowe. Kwalifikat podlega ocenie polowej, laboratoryjnej oraz czystości odmianowej. Co za tym idzie, rolnik, który zdecyduje się na jego zakup, ma pewność, że otrzymuje nasiona o najwyższej wartości siewnej, które pozwalają uzyskać możliwie najwyższy plon. Zobacz, dlaczego warto inwestować w materiał kwalifikowany i co na ten temat mówi COBORU.
Kwalifikowany materiał siewny – czy to się opłaca?
Wielu rolników nie docenia znaczenia postępu technologicznego oraz jego wpływu na ograniczenie niekorzystnych czynników zewnętrznych utrudniających osiągnięcie wysokiego poziomu produkcji bez stosowania preparatów obciążających środowisko naturalne. Producenci kwalifikowanego materiału siewnego dążą do wprowadzenia nowych, wysokoplonujących odmian, które są odporne na patogeny oraz pozwalają poprawić cechy jakościowe przy spełnieniu określonych warunków produkcji. Uprawa odmian, rekomendowanych przez Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych dla poszczególnych województw, znacząco zmniejsza ryzyko uprawowe i pozwala uzyskać satysfakcjonujące plony nawet w niekorzystnych warunkach klimatycznych.
Materiał siewny kwalifikowany a wielkość plonu
Zastosowanie kwalifikowanego materiału siewnego to najlepszy sposób na utrzymanie bezproblemowego cyklu produkcji roślinnej. Badania potwierdziły, że użycie przebadanego materiału siewnego pozwala uzyskać wyrównany rozwój łanu i dojrzewania nasion. Oprócz tego kwalifikat ogranicza występowanie patogenów, wpływa korzystnie na stabilność plonów oraz minimalizuje wydatki na środki ochrony roślin. Pomimo wysokich kosztów początkowych zakup kwalifikowanych nasion gwarantuje uzyskanie plonu, który jest jednorodny pod kątem jakościowym.
Jedną z najczęściej poruszanych kwestii w odniesieniu do najczystszej grupy nasion jest poprawa wielkości plonu, która wynika ze struktury materiału siewnego. Kwalifikat jest pełnowartościowym, całkowicie zdrowym i wolnym od uszkodzonych ziaren materiałem, który doskonale radzi sobie w skrajnych temperaturach. Z badań opublikowanych przez COBORU wynika, że wzrost plonowania żyta na polach jest o ponad 22% wyższe niż w przypadku standardowego materiału siewnego. Znaczne wzrosty zaobserwowano także w przypadku pszenżyta ozimego, pszenicy jarej, owsa oraz jęczmienia jarego. Oczywiście, uzyskanie satysfakcjonującego plonowania jest możliwe tylko w przypadku zastosowania warunków wysokiej agrotechniki.
- Zewnętrzny materiał partnerski