Nasza pamięć to niesamowita rzecz. I jest czymś, na czym polegamy każdego dnia. Jednak niektórzy ludzie mają trudności z przypomnieniem sobie konkretnych szczegółów lub zauważają, że mają problemy z zapamiętywaniem o określonych porach dnia. Może to być problematyczne w wielu różnych sytuacjach, nie tylko wtedy, gdy próbujesz rozwiązać test w szkole lub śledzić losy wszystkich znajomych z nowego kręgu towarzyskiego. Jeśli chodzi o codzienne zadania, posiadanie dobrej pamięci może znacznie poprawić jakość życia. Dobra pamięć ułatwia każdą część życia. Używamy naszej pamięci do uczenia się nowych rzeczy, przypominania sobie informacji o wydarzeniach i doświadczeniach z przeszłości i wielu innych rzeczy! Dobra pamięć pomaga nam także usprawnić inne obszary naszego mózgu i jego funkcje.
Czym jest niezawodna pamięć?
Ogólnie rzecz biorąc, dobra pamięć to zdolność do dokładnego i szybkiego przypominania sobie informacji. Istnieje wiele różnych rodzajów pamięci, a każdy z nich odgrywa inną rolę w naszym życiu. Większość ludzi ma największe problemy z pamięcią krótkotrwałą. Jest to zdolność do przypomnienia sobie czegoś w krótkim czasie po tym, jak to zobaczymy lub usłyszymy. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zapomnieć czyjegoś imienia zaraz po przedstawieniu lub jeśli kiedykolwiek zapomniałeś, po co wszedłeś do pokoju, to są to przykłady problemów z pamięcią krótkotrwałą. Aby lepiej zrozumieć, jak działa pamięć, przyjrzyjmy się różnym rodzajom pamięci i temu, za co każdy z nich jest odpowiedzialny. - Pamięć sensoryczna: Jest to pierwszy etap pamięci, w którym otrzymujemy informacje za pośrednictwem zmysłów. Jest to bardzo szybki i krótki etap, trwający zaledwie kilka sekund, zanim podejmiemy decyzję o zapisaniu lub usunięciu informacji. - Pamięć krótkotrwała: W tym miejscu przechowujemy informacje przez kilka minut, dopóki nie zdecydujemy, czy chcemy je usunąć, czy przenieść do pamięci długotrwałej. To tutaj przechowywana jest większość codziennych informacji. - Pamięć długotrwała: W tym miejscu przechowujemy wszystkie nasze wspomnienia z dłuższego okresu. Nazywa się ją również pamięcią retrospektywną lub autobiograficzną, ponieważ opiera się na doświadczeniach z przeszłości.
Strategie rozwijania umiejętności pamięciowych
Kiedy już zrozumiesz podstawy działania pamięci, pomocne może okazać się zastosowanie pewnych strategii, które pomogą Ci poprawić swoje umiejętności i w pełni wykorzystać naturalne zdolności Twojego mózgu. Podejmując świadome wysiłki w celu poprawy pamięci, można zachować zdrową i silną pamięć w miarę starzenia się. Oto kilka wskazówek i trików, które pomogą Ci zacząć. - Znajdź czas na spokojną refleksję: Jest to jeden z najprostszych sposobów na zrelaksowanie się i sięgnięcie do swojej pamięci retrospektywnej. Wystarczy codziennie poświęcić kilka minut na spokojne siedzenie z zamkniętymi oczami lub patrzenie przez okno. Dzięki temu oczyścisz umysł, co jest niezbędne, by pomóc mózgowi w nadaniu kontekstu starym wspomnieniom i stworzeniu miejsca dla nowych. - Prowadź dziennik: To jeden z najlepszych sposobów na wyrobienie w sobie nawyku zapamiętywania konkretnych szczegółów i przenoszenia ich do pamięci długotrwałej. Po prostu zapisuj w cyfrowym dzienniku lub papierowym notatniku wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Nie musisz stosować żadnego konkretnego formatu ani mieć na uwadze konkretnego celu. Po prostu zapisuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, a na pewno wyjdziesz z tego doświadczenia z silniejszą i bardziej wiarygodną pamięcią.
- Admin