Jak rozmawiać na trudne tematy z tymi, którzy myślą inaczej niż tyNiezależnie od tego, czy jesteś w przyjaźni, rodzinie czy innym rodzaju związku, wszyscy mamy chwile, w których nasze przekonania się ścierają. Może być trudno wiedzieć, jak poruszać się w takich sytuacjach. Często ludzie stają się defensywni lub próbują udowodnić swoją rację, zamiast zrozumieć perspektywę drugiej osoby. Nie oznacza to, że nie warto próbować zrozumieć kogoś, kto myśli inaczej niż ty. Nawet jeśli nie zgadzasz się ze wszystkim, w co wierzą, istnieje prawdopodobieństwo, że jest coś w ich punkcie widzenia, co na jakimś poziomie do Ciebie przemawia. Zbadanie tych różnic i znalezienie wspólnej płaszczyzny jest niezbędne do utrzymania relacji z osobami, które myślą inaczej niż Ty - niezależnie od tego, czy są to Twoi przyjaciele, członkowie rodziny czy romantyczni partnerzy.

Zanim przeprowadzisz trudną rozmowę

Zanim rozpoczniesz trudną rozmowę, upewnij się, że stworzysz bezpieczną przestrzeń dla wszystkich zaangażowanych. Oznacza to, że należy uważać na swój ton i język, a także upewnić się, że każdy czuje się bezpiecznie, mogąc podzielić się tym, co myśli.

  • Jeśli rozmawiasz z osobą, która często się broni, możesz zasugerować, aby zrobili sobie przerwę, jeśli sprawy zaczną się zaogniać - lub jeśli osoba ta będzie chciała przenieść rozmowę do trybu offline.
  • Jeśli jesteś z kimś, kto generalnie jest pełen szacunku, ale ma po prostu inny punkt widzenia, możesz ułatwić rozmowę, zadając pytania i podsumowując to, co zostało powiedziane.
  • Jeśli jesteś z osobą, która może cię zawstydzić lub zdegradować, najlepiej unikać poruszania kontrowersyjnych tematów.

A jeśli już to zrobisz, upewnij się, że masz przygotowaną strategię radzenia sobie z rozmową, jeśli stanie się ona obraźliwa lub znieważająca. Można też spróbować nawiązać z tą osobą rozmowę na inny temat, a następnie wrócić do pierwotnej dyskusji, gdy wszyscy się uspokoją i poczują się bezpiecznie.

Zrozumienie przyczyn leżących u podstaw różnych przekonań

Spróbuj zrozumieć, dlaczego druga osoba myśli i czuje to, co myśli na dany temat. Jakie były jej doświadczenia? Dlaczego ma takie przekonanie? Co im się przydarzyło, co doprowadziło ich do takiego przekonania? Co mają nadzieję osiągnąć? Może być trudno wejść do głowy innych ludzi, ale spróbuj postawić się w ich sytuacji tak bardzo, jak to możliwe. Jeśli uda Ci się zrozumieć ich punkt widzenia, łatwiej będzie Ci znaleźć empatię i wspólną płaszczyznę porozumienia. Jeśli potrafisz zrozumieć, dlaczego czują się tak, jak się czują, mniej prawdopodobne jest, że będziesz się bronić lub potrzebować udowodnić swoją rację. Zaakceptuj fakt, że perspektywa drugiej osoby ma dla niej sens. Nawet jeśli nie zgadzasz się z poglądami danej osoby, spróbuj zrozumieć źródło jej myśli. Być może miała ona inne doświadczenia niż Ty i w rezultacie ma inne przekonania. Może ma inne priorytety życiowe lub pochodzi z innego miejsca emocjonalnego niż Ty.