Najlepszy program do rozliczenia podatków online

Czas między lutym a majem to czas, w którym rozliczamy się podatkowo z Urzędem Skarbowym. Mimo, że powtarzamy tę czynność co rok, nadal temat podatków generuje więcej pytań niż odpowiedzi. Przeciętny podatnik nie wie, jaki jest termin złożenia deklaracji podatkowej, jaki rodzaj formularza wybrać i który z nich do czego służy, o ulgach podatkowych nie ma zielonego pojęcia a e-deklaracje PIT to czarna magia. W tym tekście znajdziesz kilka podstawowych informacji o składaniu deklaracji podatkowej oraz przekonasz się o tym, że takie rozwiązanie jak program do rozliczenia podatków jest wygodnym i bezpiecznym wyjściem.

Jaki rodzaj formularza PIT wybrać?

Nomenklatura urzędowa nie sprzyja przeciętnym podatnikom, którzy nie mają pojęcia o fachowym nazewnictwie. Po wejściu na stronę usługi rozliczającej PITy pierwszym pytaniem będzie to, który z formularzy chcesz wybrać. Nic dziwnego, że zbombardowany dużą ilością skrótowych nazw dokumentów użytkownik nie wie, co ma zrobić.

  • PIT-37 jest najpopularniejszym z rodzajów formularzy. Dzięki niemu rozliczysz dochody pochodzące z pracy, emerytury, renty, wszelkim umów o zlecenie lub dzieło itp.,

  • PIT-36L przeznaczony jest dla osób, które uzyskują dochody z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, które są opodatkowane podatkiem liniowym (19-procentową stawką podatku),

  • PIT-28 powinny wybrać osoby, które uzyskują dochody z działalności gospodarczej, która opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Do kiedy muszę złożyć deklaracje podatkową?

Wszyscy ci, którzy w 2021 roku pracowali na mocy umowy zleceniowej lub na etacie na terenie Rzeczpospolitej muszą rozliczyć się z fiskusem do 2 maja br. Zwykle termin sięga końca kwietnia, jednak w tym roku ostatni dzień kwietnia wypada w dzień niepracujący. W związku z tym termin został wydłużony na korzyść podatników. Należy jednak pamiętać o tym aby go bezwzględnie przestrzegać. Kary, które grożą za nie rozliczenie się ze skarbówką zdecydowanie zachęcają do bycia zarówno terminowym, jak i uczciwym. Za nie wywiązanie się z obowiązków jako podatnik grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności. W najbardziej skrajnych i najgorszych przypadkach mogą wystąpić obie z nich.

 

Ulgi, czyli co mogę odliczyć od podatku?

Wbrew istniejącej opinii, jest bardzo dużo ulg oraz kwot, które można odliczyć od podatku. Jedyny problem jest w tym, że nie chcemy, lub nie wiemy jak z nich skorzystać. Oto kilka z nich:

  • Ulga rehabilitacyjna- należy dostarczyć dowody w postaci orzeczenia o niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania leków,

  • Ulga prorodzinna- najczęściej nie trzeba dostarczać żadnych dowodów, jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, należy dostarczyć odpis aktu urodzenia,

  • Ulga dla krwiodawców- należy dostarczyć potwierdzenie ze stacji krwiodawstwa,

  • Odliczenie darowizny na cele pożytku publicznego- należy dostarczyć potwierdzenie przyjęcia darowizny przez organizację oraz dokument z informacją o kwocie.