Jakie błędy popełniamy ćwicząc w domuJeśli dopiero zaczynasz z treningów domowych, lub zostały uderzając siłowni na własną rękę przez jakiś czas teraz i szukasz przełącznika rzeczy, to może być łatwo wpaść w pułapkę podejmowania wspólnych błędów fitness. Podczas pracy w domu, łatwo jest pozwolić motywacji poślizgu. Nikt nie patrzy i nie ma realnych konsekwencji za pominięcie jednego dnia, zbyt łatwo jest odłożyć sesję HIIT do jutra. Jednak ta elastyczność może faktycznie działać na twoją korzyść, ponieważ nie masz nikogo innego, kto powstrzymałby cię przed włożeniem wysiłku.

Zacznij powoli

Kiedy dopiero zaczynasz przygodę z domowymi treningami, ważne jest, aby zacząć powoli. Wybierz jedną lub dwie aktywności i trzymaj się ich przez kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Dodanie nowej rutyny zbyt szybko może spowodować plateau szybciej niż się spodziewasz. Chociaż może się wydawać, że dobrym pomysłem jest mieszanie treningów tak często, jak to możliwe, istnieje metoda na to szaleństwo.

  • Każdy trening skierowany jest na inne grupy mięśniowe i ma na celu osiągnięcie innych rezultatów.
  • Możesz podpisać się pod ideą, że najlepszą rutyną treningową jest ta, którą faktycznie wykonasz.

Jednak jeśli próbujesz robić zbyt wiele różnych rzeczy na raz, to jest mało prawdopodobne, że znajdziesz czas w swoim tygodniu na wszystkie z nich. Jeśli dopiero zaczynasz ze swoimi domowymi treningami, możesz ulec pokusie, aby zanurkować prosto w niektóre rutyny HIIT. Chociaż cardio jest ważną częścią każdej rutyny ćwiczeń, ważne jest, aby zmienić go z innymi formami ćwiczeń. Podczas gdy cardio jest potężnym sposobem na zwiększenie metabolizmu (i spalanie tłuszczu), może również osłabić twoje stawy i spowodować osłabienie mięśni, szczególnie jeśli wykonujesz cardio o wysokiej intensywności przez długi czas. Jeśli robisz wszystko cardio, możesz tracić mięśnie i bardziej obciążać stawy. Może to oznaczać, że trudniej będzie Ci wykonywać inne ćwiczenia, takie jak podnoszenie ciężarów. Powinieneś dążyć do zróżnicowania swoich ćwiczeń, z dobrą równowagą treningu cardio i siłowego.

Zaniedbywanie treningu siłowego

Kiedy podnosisz ciężary, twoje ciało naturalnie rozbija tkankę mięśniową, a następnie wykorzystuje energię (zwykle w postaci glukozy) do naprawy tej tkanki. W tym procesie tworzy nowe komórki mięśniowe, dlatego podnoszenie ciężarów może zwiększyć twój metabolizm. Jeśli wykonujesz tylko cardio, możesz spalać więcej kalorii w danej chwili, ale nie budujesz nowych mięśni. Trening siłowy pomoże ci utrzymać masę mięśniową, a także podkręci twój metabolizm. Jeśli wykonujesz tylko cardio i zaniedbujesz trening siłowy, spalasz kalorie tylko podczas ćwiczeń. Później twój metabolizm może spaść do normy. Jeśli, z drugiej strony, podnosisz ciężary, prawdopodobnie będziesz kontynuować spalanie kalorii nawet przez 48 godzin po zakończeniu treningu.