Korzyści zdrowotnych z melisy, o których powinieneś wiedziećMelisa jest ziołem, które ma wiele korzyści dla Twojego umysłu i ciała. Ta wszechstronna roślina może być używana do robienia herbaty, jako dodatek do innych napojów ziołowych lub jako środek aromatyzujący w żywności, takiej jak lody i sorbet. Nie jest łatwo znaleźć świeże zioło w większości sklepów spożywczych, ale staje się coraz bardziej popularne, więc zazwyczaj można je znaleźć na rynkach rolnych lub w sklepach z naturalną żywnością. Jest również często dostępny w postaci suszonych liści lub płynnego ekstraktu. Jak w przypadku każdego zioła, istnieje wiele różnych odmian melisy, niektóre silniejsze niż inne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o 9 korzyściach płynących z melisy i jak ją prawidłowo stosować.

Melisa bogata w przeciwutleniacze

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z melisy, co jest również prawdą dla wielu innych ziół, jest to, że jest ona bogata w przeciwutleniacze. Chociaż nie ma jednego konkretnego rodzaju antyoksydantów, które zawiera melisa, jest ona doskonałym źródłem polifenoli, które działają jako silne przeciwutleniacze w organizmie.

Przeciwutleniacze są ważne, ponieważ pomagają zmniejszyć stres oksydacyjny w organizmie, który może prowadzić do chorób degeneracyjnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, a nawet niektóre rodzaje nowotworów.

Melisa wspiera zdrowy układ nerwowy

Melisa to zioło, które od wieków było używane do łagodzenia nerwów i wspierania zdrowego układu nerwowego. Wiadomo, że olejki eteryczne z melisy łagodzą stres, niepokój i depresję.

Uważa się, że aktywnymi składnikami melisy są kwas ursolowy i kwas rozmarynowy. Wykazano, że związki te mają właściwości przeciwzapalne, które przyczyniają się do zdolności zioła do zmniejszania stresu, lęku i depresji.

Melisa od dawna znana jest ze swojej zdolności do uspokajania i łagodzenia niespokojnego i/lub nadaktywnego układu nerwowego. Robi to na wiele sposobów, ale szczególnie poprzez zmniejszenie hormonów stresu, takich jak kortyzol, który jest częstą przyczyną niepokoju i bezsenności. Melisa jest również środkiem przeciwskurczowym i działa jak łagodny środek uspokajający, co jest pomocne dla osób, które mają problemy z zasypianiem z powodu pędzących myśli lub przyspieszonego bicia serca.