Wszystko o życiu bez glutenu: Co musisz wiedziećGluten jest białkiem występującym w wielu ziarnach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Ci, u których zdiagnozowano celiakię lub mają wrażliwość na gluten, muszą przestrzegać ścisłej diety bezglutenowej, aby zarządzać swoją chorobą. Jednak nawet osoby bez tych schorzeń coraz częściej spożywają żywność bezglutenową, ponieważ dostrzegają potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z tej diety. Wraz z rosnącym zainteresowaniem wokół życia bez glutenu, istnieje teraz więcej opcji niż kiedykolwiek wcześniej dla tych, którzy chcą uniknąć glutenu. Ten artykuł dostarczy Ci wszystkich informacji, których potrzebujesz o życiu bez glutenu.

Opcje żywności bezglutenowej

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie diety bezglutenowej, pomocne może być zapoznanie się z bezglutenowymi zamiennikami popularnych pokarmów i składników. Oto kilka bezglutenowych opcji żywnościowych:

  • Chleb - Zamiast jeść chleb zrobiony z pszenicy, wybierz bochenki zrobione z bezglutenowych mąk, takich jak migdałowa, gryczana, kukurydziana, owsiana, ziemniaczana, quinoa, ryżowa lub sojowa.
  • Mąka - Zamień zwykłą mąkę na mąki bezglutenowe, takie jak migdałowa, kokosowa, kukurydziana, owsiana, ziemniaczana, quinoa lub ryżowa.
  • Makaron - Zamiast jeść makarony wykonane z pszenicy, spróbuj bezglutenowych makaronów wykonanych ze składników takich jak mąka kukurydziana, ryżowa, quinoa lub roślin strączkowych.
  • Płatki śniadaniowe - Wybieraj bezglutenowe płatki śniadaniowe wykonane ze składników takich jak owies, kukurydza, ryż lub quinoa.
  • Granola - Wybierz bezglutenową granolę wykonaną z owsa oraz innych ziaren i nasion.
  • Ciasteczka - Wybieraj bezglutenowe ciasteczka wykonane ze składników takich jak owies, ryż, kukurydza lub kokos.
  • Krakersy - Wybieraj bezglutenowe krakersy wykonane ze składników takich jak owies, ryż, kukurydza lub ciecierzyca.

Jak powszechna jest nietolerancja glutenu?

Częstość występowania osób z nietolerancją glutenu jest niejasna, choć w niedawnym badaniu na dużą skalę oszacowano, że do 1 na 5 osób ma jakąś formę wrażliwości na gluten. Osoby z nietolerancją glutenu mają problemy z trawieniem glutenu, a zatem doświadczają nieprzyjemnych objawów, gdy jedzą pokarmy zawierające gluten. Objawy te różnią się w zależności od osoby, ale często charakteryzują się bólami brzucha, wzdęciami, biegunką i/lub zaparciami, bólami stawów i/lub bólami głowy. Chociaż nie każdy z wrażliwością na gluten ma celiakię, badania wykazały, że diety bezglutenowe mogą być pomocne dla osób z łagodnymi objawami, niezależnie od tego, czy mają celiakię lub oficjalną nietolerancję glutenu.