Jak nie walczyć z wiatrakami: Poradnik na wypadek, gdy jesteś zbyt zmęczonyTo najsłynniejsze holenderskie przysłowie. Tak, to o niewalczeniu z wiatrakami. Prawdopodobnie zyskało ono swoją sławę, ponieważ jest tak bardzo holenderskie. Przysłowie to mówi o poddaniu się i zaakceptowaniu swojego losu, nawet jeśli ten los jest mało znaczącym trybikiem w ogromnej maszynie, której nie można zmienić. W każdym razie nie jest przypadkiem, że przysłowie to pochodzi z Holandii, kraju, w którym wiele starych wiatraków wciąż stoi jako niemi świadkowie jego historii. Ale czy wiesz, że za tym powiedzeniem kryje się więcej znaczeń niż tylko poddanie się? Zanurzmy się w świat holenderskich przysłów i odkryjmy, co naprawdę oznaczają:

Kiedy walczysz ale to nic nie daje

Jest to typowy banał, w którym starasz się tak mocno, aby coś zrobić, ale to po prostu nie nastąpi. Nie każda bitwa jest warta walki, a czasami, jeśli nadal huśtawka na coś, co jest po prostu nie będzie pączkować, będziesz tylko zranić siebie. Niektóre bitwy po prostu nie są warte walki i jest to coś, co Holendrzy rozumieją bardzo dobrze:

  • Zich met een kikker bemoeien (Przeszkadzać ropusze). - To może brzmieć trochę dziwnie na początku, ale zasadniczo oznacza to ingerowanie tam, gdzie nie jesteś pożądany. Jest to częsty problem w relacjach między przyjaciółmi i parami. Nie chcesz wchodzić nikomu na palce, ale czasami musisz interweniować.
  • Bezuinigen op de verkeerde voorzieningen (Cięcie wydatków na niewłaściwe obiekty) - Jest to powszechny błąd, który popełnia wiele firm. Jeśli uda Ci się obciąć wydatki w niewłaściwych miejscach, być może zaoszczędzisz trochę pieniędzy w krótkim okresie, ale w dłuższej perspektywie stracisz więcej.

Kiedy jesteś w kropce

Jeśli jesteś w kropce, oznacza to, że wpadłeś w niezłe tarapaty i masz kłopoty. Naprawdę nie można się nie uśmiechnąć na widok obrazów, które to przysłowie wyczarowuje. Niektórzy ludzie zawsze znajdą się w kłopotach, ponieważ zawsze próbują dokonać niemożliwego. Nie ma wstydu w znajomości swoich ograniczeń, więc kiedy znajdziesz się w kłopotach, po prostu zaakceptuj je i nie próbuj się zbytnio forsować. Niektórzy ludzie zawsze wpadają w tarapaty i jest ku temu powód. Po prostu próbują robić rzeczy, które ich przerastają. Lets niet durven nagelbijten (Nie obgryzaj paznokci z powodu czegoś) - Jest to coś, co powinieneś zawsze starać się robić, ale łatwiej powiedzieć niż zrobić. Kiedy jesteś w kłopotliwej sytuacji, nie chcesz obgryzać paznokci. Chcesz spróbować dowiedzieć się, jak wydostać się z bałaganu, który stworzyłeś. Może nie zawsze się uda, ale przynajmniej możesz spróbować i nie wstydzić się swojej porażki.